Termálne kúpalisko Liptovský Ján:Sorea

V roku 1963 bol navŕtaný prameň Rudolf v hĺbke 95 m s teplotou 29,4°C a jeho voda i voda ďalších blízkych vrtov sa využíva na plnenie bazénov termálneho kúpaliska SOREAa vnútorného bazéna hotela SOREA Máj.

Voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická.

Má dokázateľné liečivé účinky pri: reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva.

Používa sa aj na pitné účely a je vhodná na liečenie: porúch látkovej výmeny, žalúdočných a črevných chorôb, ochorení žlčníka a pečene, problémov s krvným tlakom, alergických ochorení.

Prvé zmienky o Liptovskom Jáne spomínajú 14 minerálnych prameňov, ktoré starí osadníci nazývali mädokýšmi a teplicami. Liečivé účinky vody objavili čírou náhodou. Miestnym roľníkom bolo podozrivé, že ich ženy močili konope častejšie a s radosťou. Prestali sa sťažovať na bolesti kĺbov, reumu, evidentne mladli a na tancovačkách dokázali pretancovať celú noc. A keď už tento zázrak spomenul aj mineralóg Juraj Werner vo svojom diele “O podivuhodných vodách Uhorských”, začali túto oblasť vyhľadávať ľudia zo širokého okolia. Chýr o vode v Liptovskom Jáne prekročil hranice chotára a dostal sa až k bohatým maďarským šľachticom. Tí nelenili a začali namiesto konope máčať v liptovskej vode seba. Po pravidelných kúpeľoch prichádzala úľava aj dobrý spánok, liečila sa reuma a kožné nemoci. Pitie vody pomáhalo pri trávení a prechádzky v nádhernom prostredí jánskej doliny dopĺňali jej blahodárne účinky.

Liečivá minerálna voda v Liptovskom Jáne sa nachádza iba na 4 miestach:

* termálne kúpalisko SOREA,
* krytý bazén v hoteli SOREA Máj,
* pitný minerálny prameň Teplica,
* prírodný Kúpeľný prameň (tzv. kaďa) na konci obce Liptovský Ján.

Termálne kúpalisko SOREA je v prevádzke počas letnej sezóny od júna do konca septembra.

Prevádzka

stredisko je v prevádzke
V prevádzke
od01.06.2013
do30.09.2013

Základné informácie

nadmorská výška654 m n.m.
okresLiptovský Mikuláš
začiatok sezónyJun
koniec sezónySeptember
celoročná prevádzka
tobogany a vodné atrakcie
Voda
plavecké bazény2
kontrolované Úradom pre verejné zdravotníctvo

Vhodnosť/vlastnosti

vhodné na dovolenku
útulné
Vhodné pre: neplavcov, deti, mladých, seniorov, rodiny