Klingerštolniansky tajch Banská Štiavnica

Obsah

Tajch Klinger je umelo vytvorené jazero, ktoré vzniklo z banskej činnosti. Už od nepamäti je vyhľadávaným miestom na letné osvieženie, oddych a rekreáciu.

Bazény

Počet bazénov:
Plavecké bazény:
Termálné bazény:

Teplota vody

Min:
Max:

Velkost

Plocha areálu: 2,3 ha
Denná kapacita:

Tajch Klinger je situovaný približne 4 km od centra Banskej Štiavnice. Patrí medzi najkrajšie banskoštiavnické tajchy. Bol pomenovaný po významných štôlnach Klinger.

Vznikol ako zdroj energetickej vody pre vodočerpacie stroje šácht Ondrej a Žigmund. Tajch prešiel v minulosti viacerými opravami. Počas jednej z opráv bola na brehoch jazera postavená úplne prvá povrchová koľajová trať na Slovensku

V roku 1850 nariadilo ministerstvo Viedenskej vlády vybudovanie kúpalísk pre „zabezpečenie zdravia a čistoty baníckeho ľudu“. Na Klingeri tak vzniklo prírodné kúpalisko. Zaujímavosťou bolo, že bol vydaný kúpací poriadok kedy sa ženy mohli kúpať len do 12:00 a muži od 12:00. Našťastie v dnešnej dobe tu už takéto pravidlá neplatia.

Od začiatku 20. storočia je klingerštolniansky tajch vyhľadávanou turistickou a rekreačnou lokalitou. Pestovali sa tu viaceré vodné športy. Pravidelne tu bývali zápasy celoštátnej ligy vo vodnom póle a taktiež tu vyrástli viacerí štiavnickí plavci.

V dnešnej dobe ponúka Klinger vynikajúce podmienky na kúpanie, plávanie ako aj vodné športy. Brehy jazera sú spevnené, upravené a trávnaté. Všade navôkol rastú stromy, ktoré počas slnečných dní poskytujú tieň a chládok.

Tým, že je tajch obklopený lesom, voda v jazere nedostáva veľa slnečných lúčov. Klinger preto patrí k najchladnejším zo sústavy banskoštiavnických tajchov. Avšak voda v ňom je čistá a zdravotne nezávadná.

Tajch nie je na zozname vodných plôch kontrolovaných Úradom verejného zdravotníctva, preto je kúpanie sa v ňom len na vlastnú zodpovednosť. Kúpať sa môžete bez obmedzenia, avšak pozor na kúpanie so psíkom, to je počas letnej sezóny zakázané.

Služby

Pre návštevníkov sú dostupné nasledujúce služby:

  • plávajúce mólo;
  • prezliekárne;
  • hojdačka do vody;
  • gastro služby.

Stravovanie

V priestoroch kúpaliska je adekvátna ponuka stravovacích služieb. K dispozícii je bufet s rýchlym občerstvením, ktorý ponúka klasické kúpaliskové špeciality.

Športoviská

Návštevníci môžu vyskúšať nasledujúce športoviská a športy:

  • vodné športy;
  • workoutové ihrisko;
  • turistika.

Odporúčame aj prechádzku z Banskej Štiavnice ku Klingerštolnianskému tajchu, ktorá vedie po romantickom chodníku cez les. Zo Štiavnice pôjdete po červenom turistickom značení približne 3 km. Celá trasa vám bude trvať cca 30 minút.

Doprava a parkovanie

Autom sa dá dostať skoro až k priestorom vodnej plochy. Parkovacie miesta sa nachádzajú v lese, v tesnej blízkosti jazera Klinger.

Ubytovanie a stanovanie

Ubytovať sa môžete v hoteloch, penziónoch, chatách alebo v kempingu v blízkosti vodnej plochy, ako aj v neďalekom meste Banská Štiavnica.

Cenník vstupy Klingerštolniansky tajch Banská Štiavnica

Celodenný 2 hod. 1 hod.
Dospelí
Deti
Rodina

Vstup a kúpanie sa v priehrade Klinger je pre návštevníkov bezplatné.  

Aktuálne ceny kúpaliska nájdete na tejto stránke.

Recenzie

Video

Obsah

Kontakt

2534, 96903, okres Banská Štiavnica
+421 456 949 653
ic@banskastiavnica.sk

Mapa

Hodnotenie

0.0
google logo
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Súvisiace linky

Štítky

Blog

Kúpanie v okolí

Scroll to Top