Vodná priehrada Ružín - Západ Margecany

Obsah

Ružín je umelo vybudovaná vodná nádrž obklopená krásnou prírodou Slovenského rudohoria. Jej západná časť je obľúbeným miestom na rekreáciu. Západná časť je známa aj vďaka „Husej pláži”.

Bazény

Počet bazénov:
Plavecké bazény:
Termálné bazény:

Teplota vody

Min:
Max: 23 °C

Velkost

Plocha areálu: 46,0 ha
Denná kapacita:

Vodná priehrada Ružín je situovaná na rieke Hornád, juhovýchodne od obce Margecany. Cez priehradu vedie železničný most prezývaný aj „Ružínsky viadukt”. Polohou patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Neďaleko priehrady sa nachádza aj najnavštevovanejší vrch v okolí Košíc, ktorý sa volá Sivec.

Vodná nádrž bola pomenovaná podľa rovnomennej zaniknutej obce Ružín. Je tvorená sústavou dvoch vodných diel Ružín I. a Ružín II. Výstavba celej sústavy Ružín trvala až 9 rokov. Stavba hlavnej nádrže Ružín I. začala v roku 1963 a dokončenie vyrovnávacej nádrže Ružín II. bolo v roku 1972.

V roku 2010 bola priehrada dočasne vypustená z dôvodu opráv na technologickom zariadení. Od roku 2013 je vodná nádrž opäť prístupná verejnosti. Je využívaná na vodnú energiu, ochranu pred povodňami ako aj na rekreačné účely.

Priehrada a jej okolie je pre mnohých východniarov vyhľadávaným miestom na rekreáciu. Západná časť je vyhľadávaná hlavne kvôli Husej pláži. Nachádza sa neďaleko obce a rekreačného strediska Jaklovce.

Západná časť ponúka návštevníkom ako oddych, tak aj kultúrne a športové vyžitie. Organizujú sa tu koncerty, detské akcie, výstavy alebo jazdecké tábory. Pláže na tejto časti sú štrkové s prudším vstupom do vody. Voda v nádrži čistá a vhodná na kúpanie. Jej kvalitu pravidelne kontroluje Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ružín – západ je rajom pre všetkých rybárov. Môžu tu uloviť množstvo kaprov, ostriežov, zubáčov či pstruhov.

Atrakcie pre deti a rodiny

Nechýbajú ani atrakcie pre rodiny s deťmi. Deti sa môžu dosýta vyblázniť na detskom ihrisku s kolotočom alebo na nafukovacom hrade. Na Husej pláži sa nachádza aj minizoo.

Služby

Návštevníkom sú k dispozícii nasledujúce služby:

  • požičiavanie vodných bicyklov a člnov;
  • požičiavanie lehátok a slnečníkov;
  • hipoterapia;
  • prenájom tenisových kurtov.

Stravovanie

V priestoroch prírodného kúpaliska Ružín – Západ je primeraná ponuka stravovacích služieb. Na kúpalisku sa nachádza reštaurácia a bufety s rýchlym občerstvením.

Športoviská

Návštevníci môžu vyskúšať nasledujúce športy a športoviská:

  • vodné športy;
  • tenisový kurty;
  • jazda na koni;
  • turistika a cykloturistika;
  • rybolov.

Doprava a parkovanie

Autom sa dá dostať skoro až k priestorom vodnej plochy. Po okolí sa nachádza viacero záchytných parkovísk, na ktorých môžete odstaviť svoje vozidlo. Okolo priehrady vedie aj cyklotrasa Ružín – Košice.

Ubytovanie a stanovanie

Ubytovať sa môžete v hoteloch, penziónoch, chatách alebo kempoch v tesnej blízkosti vodnej plochy, ako aj v neďalekom krajskom meste Košice.

Cenník vstupy Vodná priehrada Ružín - Západ Margecany

Celodenný 2 hod. 1 hod.
Dospelí
1,00€
Deti
Rodina

Vstup a kúpanie sa vo vodnej nádrži Ružín je pre návštevníkov bezplatné. Husia pláž je spoplatnená.

Aktuálne ceny kúpaliska nájdete na tejto stránke.

Recenzie

Video

Obsah

Kontakt

Margeciansky tunel, 05501, okres Košice - okolie

Mapa

Hodnotenie

0.0
google logo
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Súvisiace linky

Štítky

Blog

Kúpanie v okolí

Scroll to Top