Vodná nádrž Ružín - Východ Malá Lodina

Obsah

Ružín je umelo vybudovaná vodná nádrž obklopená krásnou prírodou Slovenského rudohoria. Jeho východná časť je obľúbeným miestom na rekreáciu, a to hlavne v letnom období.

Bazény

Počet bazénov:
Plavecké bazény:
Termálné bazény:

Teplota vody

Min:
Max: 22 °C

Velkost

Plocha areálu: 46,0 ha
Denná kapacita:

Vodná nádrž Ružín je situovaná na rieke Hornád, juhovýchodne od obce Margecany. Cez priehradu vedie železničný most prezývaný aj „Ružínsky viadukt”. Polohou patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Priehrada Ružín je obklopená nádhernými horami, z ktorých najviac zaujme vrch Sivec.

Priehrada bola pomenovaná podľa rovnomennej zaniknutej obce Ružín. Je tvorená sústavou dvoch vodných diel Ružín I. a Ružín II. Celá sústava Ružín sa budovala až 9 rokov. Stavba hlavnej nádrže Ružín I. začala v roku 1963 a dokončenie vyrovnávacej nádrže Ružín II. bolo v roku 1972.

V roku 2010 bola vodná nádrž dočasne vypustená z dôvodu opráv na technologickom zariadení. Od roku 2013 je vodná nádrž opäť prístupná verejnosti. Je využívaná na vodnú energiu, ochranu pred povodňami ako aj na rekreačné účely. Priehrada a jej okolie je vyhľadávaným miestom rekreácie mnohých východniarov. Najlepšie kúpanie je práve vo východnej časti Ružínej.

Po brehoch sa nachádza viacero trávnatých pláži s prudším vstupom do vody. Voda v nádrži má príjemnú teplotu, je čistá a vhodná na kúpanie. Jej kvalita je pravidelne monitorovaná Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Ružín je taktiež rajom pre všetkých rybárov. Môžu tu uloviť množstvo kaprov, ostriežov, zubáčov či pstruhov.

Atrakcie pre deti a rodiny 

Nechýbajú ani atrakcie pre rodiny s deťmi. Deti sa môžu dosýta vyblázniť na detskom ihrisku.

Služby

Návštevníkom sú k dispozícii nasledujúce služby:

  • požičiavanie vodných bicyklov a člnov;
  • požičiavanie lehátok a slnečníkov;
  • prenájom tenisových kurtov.

Stravovanie

V priestoroch prírodného kúpaliska Ružín – Východ je slabšia ponuka stravovacích služieb. Na kúpalisku sa nachádzajú iba bufety s rýchlym občerstvením. Bufety ponúkajú klasické kúpaliskové špeciality.

Športoviská

Návštevníci môžu vyskúšať nasledujúce športy a športoviská:

  • vodné športy;
  • tenisové kurty;
  • turistika a cykloturistika;
  • rybolov.

Doprava a parkovanie

Autom sa dá dostať skoro až k priestorom vodnej plochy. V okolí sa nachádza viacero záchytných parkovísk, na ktorých môžete odstaviť svoje vozidlo. Okolo priehrady vedie aj cyklotrasa.

Ubytovanie a stanovanie

Ubytovať sa môžete v hoteloch, penziónoch alebo v chatách v tesnej blízkosti vodnej plochy, ako aj v neďalekom krajskom meste Košice.

Cenník vstupy Vodná nádrž Ružín - Východ Malá Lodina

Celodenný 2 hod. 1 hod.
Dospelí
Deti
Rodina

Vstup a kúpanie sa vo vodnej nádrži Ružín je pre návštevníkov bezplatné.

Aktuálne ceny kúpaliska nájdete na tejto stránke.

Recenzie

Video

Obsah

Kontakt

Malá Lodina, 044 32, okres Košice - okolie

Mapa

Hodnotenie

0.0
google logo
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Súvisiace linky

Štítky

Blog

Kúpanie v okolí

Scroll to Top